Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

MŁODZI STRAŻACY Z WIZYTĄ W NADLEŚNICTWIE

MŁODZI STRAŻACY Z WIZYTĄ W NADLEŚNICTWIE

Obóz szkoleniowy, to bardzo dobry czas na spotkanie również z leśnikami. Grupa młodzieży miała możliwość zapoznania się z działalnością nadleśnictwa i ochroną przeciwpożarową w Lasach Państwowych.

W wakacyjny dzień 22.07.2014 r., miało miejsce spotkanie z młodzieżą oraz osobami dorosłymi Obozu Szkoleniowo Wypoczynkowego - Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych - Opawa 2014 - z powiatów: Jelenia Góra, Świdnica, Lwówek Śląski i Kamienna Góra. Na miejsce spotkania wybrano  salę edukacyjną w siedzibie nadleśnictwa.  Młodzi szkoleniowcy zastanawiali się, czego ciekawego mogą się dowiedzieć od Strażnika Leśnego, który dzieli się swoją wiedzą również jako eduaktor leśny. Pan Jerzy, zapoznał uczestników spotkania z ofertą edukacyjną nadleśnictwa. 
Następnie wszyscy uczestnicy spotkania zajęli  się tematami dotyczącymi zagrożeń w lesie oraz sposobami  ich unikania. Najważniejszym tematem,  jednak była ochrona przeciwpożarowa lasów i nie tylko.  Edukator wykorzystał przygotowaną  prezentację, która zachęciła wszystkich do  dyskusji.
Na spotkaniu były sprawy nie tylko poważane, ale i miłe. Wyposażenie sali edukacyjnej, każdego gościa zaprasza do gier, układanek, rozpoznawania flory i fauny w tym rozpoznawania ich odgłosów oraz wielu innych niespodzianek z których  skorzystali uczestnicy spotkania.
Zajęcia prowadził: Jerzy Jaworski