O nadleśnictwie

Nadleśnictwo Śnieżka jest jednym z trzydziestu trzech nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu. Nadleśnictwo jest położone na terenie województwa dolnośląskiego, w powiecie: karkonoskim, kamiennogórskim, złotoryjskim oraz Miasta Jelenia Góra, na terenie miast: Jelenia Góra, Kowary, Karpacz. Swym zasięgiem obejmuje dziewięć gmin. Ma powierzchnię 135,7 km2.

Zasoby leśne

Na terenie naszego nadleśnictwa przeważają siedliska lasowe z dominacją świerka. Średni wiek lasów na naszym terenie to 66 lata, a przeciętna zasobność wynosi 341 m sześc./ha.

Hodowla lasu

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Ochrona lasu

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają leśnikom na wczesną diagnozę zagrożeń, mogących wpłynąć negatywnie na stan lasu. Każdego roku podejmują oni działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Użytkowanie lasu

Użytkowanie lasu to korzystanie z jego zasobów – pozyskanie drewna, zbiór płodów runa leśnego, zbiór roślin lub ich części na potrzeby przemysłu farmaceutycznego, pozyskanie choinek, eksploatacja kopalin i wiele innych. Leśnicy umożliwiają społeczeństwu korzystanie z darów lasu, ale w sposób zapewniający mu trwałość.

Urządzanie lasu

Gospodarka leśna w Lasach Państwowych prowadzona jest na podstawie planów urządzenia lasu, sporządzanych dla nadleśnictw na 10 lat. Wykonują je dla Lasów Państwowych specjalistyczne jednostki, m.in. Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (BULiGL). Plany urządzenia lasu, po konsultacjach z udziałem społeczeństwa, są zatwierdzane pismem Ministra Klimatu i Środowiska.

Łowiectwo

W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Rozwój cywilizacji zachwiał odwieczną równowagą i regułami obowiązującymi w ekosystemach leśnych, co wpływa także na bytujące tam zwierzęta. Dlatego obecnie ich liczebność, sposoby opieki nad nimi, a także możliwości zapobiegania szkodom od zwierzyny – reguluje prawo: polskie i unijne.

Certyfikaty

Nadleśnictwo „Śnieżka” informuje, iż z dniem 22.12.2023 r. wygasł certyfikat gospodarki leśnej w systemie FSC dla Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu.

Nadzór nad lasami niepaństwowymi

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Szkodnictwo leśne

Szkodnictwem leśnym nazywamy negatywny wpływ człowieka na środowisko przyrodniczo-leśne oraz na infrastrukturę związaną z zagospodarowaniem lasu. Oddziaływanie to ma przede wszystkim charakter fizyczny, rzadziej chemiczny.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

O ZWIERZĘTACH W ŚWIETLICY ŚRODOWISKOWEJ

O ZWIERZĘTACH W ŚWIETLICY ŚRODOWISKOWEJ

Wakacyjny okres, mimo to dzieci spotykają się z edukatorem leśnym, by miło i ciekawie spędzić wolny czas. Spotkanie poświęcone było leśnym przyjaciołom.

16 lipca br. w Świetlicy Środowiskowej w Wojanowie odbyło się spotkanie z edukatorem leśnym. Uczestnicy zajęć wykonywali pieczątki z tropami różnych zwierząt i ptaków,  zamieszkujących polskie lasy,  słuchając przy tym informacji i ciekawostek. Pogadanka szybko przerodziła się w ciekawą dyskusję. Zainteresowanie uczestników spotkania wzbudziły informacje o sposobach radzenia sobie przez zwierzęta leśne z uciążliwymi owadami (komarami, muchami i meszkami).  Pytania dotyczyły możliwości, jakie mogą mieć ludzie, którzy idą do lasu i o sposobach radzenia sobie,  ze skutkami niektórych ukąszeń i drobnych kontuzji.
Zajęcia prowadziła: Bogumiła Chabowska Dąbek