Wydawca treści Wydawca treści

NADZÓR NAD LASAMI NIEPAŃSTWOWYMI

Lasy prywatne stanowią ok. 17 proc. lasów w Polsce. Ponad 70 proc. starostw powierza prowadzenie nadzoru nad gospodarką leśną w lasach prywatnych leśnikom z Lasów Państwowych.

Zgodnie z przepisami ustawy o lasach Lasy Państwowe zobowiązane są służyć radą i pomocą prywatnym właścicielom lasów

w prowadzeniu gospodarki leśnej. Leśnicy w ramach tych działań:

  • doradzają prywatnym właścicielom, jak prowadzić gospodarkę leśną;
  • udostępniają sadzonki drzew i krzewów leśnych;
  • wykonują na koszt nadleśnictw zabiegi zwalczające i ochronne w lasach prywatnych, jeśli wystąpią tam organizmy szkodliwe, zagrażające trwałości lasu;
  • organizują wykonanie zadań gospodarczych w lesie (w tym sprzedaż drewna), na podstawie umowy z właścicielem lasu;
  • sporządzają wielkoobszarowe inwentaryzacje stanu lasów oraz prowadzą bank danych o lasach.

Więcej na ten temat

W sprawach dotyczących lasów niepaństwowych prosimy o kontakt od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.00

pod numerem telefonu 75 718-22-12 do 14 wew. *316, z Panią Wandą Krukowską

Sadzimy las – poradnik dla prywatnych właścicieli lasów


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

KOLONIŚCI Z WARSZAWY W KARKONOSZACH

KOLONIŚCI Z WARSZAWY W KARKONOSZACH

Wakacje, wyjazdy, zmiany miejsca, otoczenia i ciekawostki z lasu. Koloniści z Warszawy na wypoczynku w górach pogłębiają wiedzę o przyrodzie oraz o zachowaniu człowieka w środowisku naturalnym.

2 lipca br. z kolonistami  z Warszawy – z Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, spotkała się edukatorka leśna,  pani Bogumiła,  w Ośrodku „Zielone Wzgórze" w Michałowicach.
Uczestnicy spotkania wysłuchali informacji o leśnych roślinach i zwierzętach, o zagrożeniach stwarzanych przyrodzie przez ludzi, a przede wszystkim o śmieciach i odpadach oraz o możliwości sortowania i recyklingu, o tegorocznym jubileuszu Lasów Państwowych i strukturach Lasów. Pogadanka przerodziła się w rozmowę – koloniści zdawali pytania, na które Pani Bogumiła udzielała odpowiedzi. Uczestnicy spotkania pytali o:

  • kleszcze - w jaki,  sposób przenoszą choroby i dla czego nie żerują na płazach i gadach,
  • komary – w jaki,  sposób rozmnażają się i dlaczego jest ich tak dużo,
  • barszczu Sosnowskiego, którego duże kwiatostany na wysokich łodygach wyglądają pięknie, lecz są bardzo niebezpieczne i to nie tylko kwiaty, ale również całe rośliny.

Była również mowa o pochodzeniu tej rośliny i o innych roślinach z rodziny baldaszkowatych, do której należą między innymi: koper, marchew, lubczyk, podagrycznik. Nie zabrakło tematów o leśnych roślinach, które są trujące – najbardziej widoczna w okresie letnim, to naparstnica purpurowa – roślina chroniona i lecznicza oraz o tym, że na oparzenie pokrzywą pomaga posmarowanie miejsca liściem szczawiu kobylaka, zwanego końskim, a na ogryzienia owadów lub drobne otarcia skóry pomaga przyłożenie liści babki zwyczajnej lub lancetowatej. Dla rozluźnienia umysłów po dużej dawce wiedzy koloniści  układali puzzle przedstawiające wizerunki różnych zwierząt leśnych i ptaków. 

Zajęcia prowadziła: Bogumiła Chabowska Dąbek