Wydawca treści Wydawca treści

HODOWLA LASU

Podstawowym zadaniem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących (odnawianie) oraz tworzenie nowych (zalesianie), z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych. Hodowla lasu obejmuje zbiór i przechowywanie nasion drzew, produkcję sadzonek na szkółkach, zakładanie oraz pielęgnację i ochronę upraw leśnych oraz drzewostanów.

Hodowla lasu korzysta z dorobku nauk przyrodniczych, m.in. klimatologii, gleboznawstwa, botaniki czy fizjologii roślin. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Dzięki temu las jest bardziej odporny na zagrożenia.

Las, jeśli nie powstał w sposób naturalny, jest sadzony przez leśników. Sadzonki hoduje się  w szkółkach. Uprawy są poddawane zabiegom pielęgnacyjnym i ochronnym. Mają one stworzyć optymalne warunki wzrostu dla drzew najbardziej pożądanych w składzie gatunkowym rosnącego drzewostanu. Ostatnim elementem hodowli jest wycinka drzew dojrzałych, tak aby możliwe było odnowienie lasu, w sposób optymalny dla wymagań rosnących gatunków drzew.

Przeczytaj więcej na stronie lasy.gov.pl.

W Nadleśnictwie Śnieżka odnowienia sztuczne obejmują rocznie ok. 107  ha. Uznanie odnowień naturalnych średniorocznie ok. 29 ha. Bierzemy także udział w programie zwiększania lesistości kraju poprzez pomoc w sporządzaniu planów zalesieniowych dla prywatnych właścicieli gruntów rolnych.

Odnowienia możemy podzielić na odnowienia sztuczne, czyli sadzenie sadzonek lub wysiewanie nasion przez człowieka, oraz odnowienia naturalne, czyli zjawisko samoistnego powstania młodego pokolenia drzew pod okapem drzewostanu lub w jego sąsiedztwie. Odnowienia naturalne w lasach zagospodarowanych nie przebiegają zazwyczaj żywiołowo, lecz są kierowane przez człowieka. Prace polegają na spulchnieniu gleby pod okapem drzewostanu w roku, w którym spodziewany jest duży urodzaj nasion, oraz rozluźnieniu drzew, tak by do dna lasu dochodziła odpowiednia ilość światła.

Zalesienia gruntów porolnych prowadzone są zwykle wśród roślin zielnych. Osłaniają one sadzonki oraz nie dopuszczają do zachwaszczenia powierzchni.

Corocznie Nadleśnictwo Śnieżka pielęgnuje ok. 160 ha gleby w uprawach leśnych. Polega to na wykaszaniu chwastów wśród drzewek. Równocześnie wykonuje się cięcia pielęgnacyjne, które w zależności od wieku drzewostanu mają inny charakter i noszą inną nazwę: czyszczenia wczesne w okresie uprawy, czyszczenia późne w okresie młodnika, trzebieże wczesne w okresie dojrzewania drzewostanu oraz trzebieże późne w okresie dojrzałości drzewostanu.

Czyszczenia wczesne wykonujemy corocznie na obszarze ok. 61 ha, czyszczenia późne – na 131 ha, trzebieże wczesne – na 160 ha, a trzebieże późne – na ok. 360 ha.

Następną czynnością jest wprowadzanie sadzonek gatunków drzew i krzewów, które mogą stworzyć dolne warstwy drzewostanu, tzw. podszytu. Podszyt sadzony jest na siedliskach ubogich, gdzie z powodu niedoboru związków pokarmowych lub wody gatunki drzewiaste mają niewielką szansę wytworzenia dolnego piętra drzewostanu.

Na siedliskach żyznych, zalesionych przed laty głównie świerkiem, wprowadzamy obecnie pod osłoną istniejącego drzewostanu sadzonki jodły i buka.

Zasady hodowli lasu


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

MŁODZI STRAŻACY Z WIZYTĄ W NADLEŚNICTWIE

MŁODZI STRAŻACY Z WIZYTĄ W NADLEŚNICTWIE

Obóz szkoleniowy, to bardzo dobry czas na spotkanie również z leśnikami. Grupa młodzieży miała możliwość zapoznania się z działalnością nadleśnictwa i ochroną przeciwpożarową w Lasach Państwowych.

W wakacyjny dzień 22.07.2014 r., miało miejsce spotkanie z młodzieżą oraz osobami dorosłymi Obozu Szkoleniowo Wypoczynkowego - Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych - Opawa 2014 - z powiatów: Jelenia Góra, Świdnica, Lwówek Śląski i Kamienna Góra. Na miejsce spotkania wybrano  salę edukacyjną w siedzibie nadleśnictwa.  Młodzi szkoleniowcy zastanawiali się, czego ciekawego mogą się dowiedzieć od Strażnika Leśnego, który dzieli się swoją wiedzą również jako eduaktor leśny. Pan Jerzy, zapoznał uczestników spotkania z ofertą edukacyjną nadleśnictwa. 
Następnie wszyscy uczestnicy spotkania zajęli  się tematami dotyczącymi zagrożeń w lesie oraz sposobami  ich unikania. Najważniejszym tematem,  jednak była ochrona przeciwpożarowa lasów i nie tylko.  Edukator wykorzystał przygotowaną  prezentację, która zachęciła wszystkich do  dyskusji.
Na spotkaniu były sprawy nie tylko poważane, ale i miłe. Wyposażenie sali edukacyjnej, każdego gościa zaprasza do gier, układanek, rozpoznawania flory i fauny w tym rozpoznawania ich odgłosów oraz wielu innych niespodzianek z których  skorzystali uczestnicy spotkania.
Zajęcia prowadził: Jerzy Jaworski