Wydawca treści Wydawca treści

MŁODZI STRAŻACY Z WIZYTĄ W NADLEŚNICTWIE

Obóz szkoleniowy, to bardzo dobry czas na spotkanie również z leśnikami. Grupa młodzieży miała możliwość zapoznania się z działalnością nadleśnictwa i ochroną przeciwpożarową w Lasach Państwowych.

W wakacyjny dzień 22.07.2014 r., miało miejsce spotkanie z młodzieżą oraz osobami dorosłymi Obozu Szkoleniowo Wypoczynkowego - Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych - Opawa 2014 - z powiatów: Jelenia Góra, Świdnica, Lwówek Śląski i Kamienna Góra. Na miejsce spotkania wybrano  salę edukacyjną w siedzibie nadleśnictwa.  Młodzi szkoleniowcy zastanawiali się, czego ciekawego mogą się dowiedzieć od Strażnika Leśnego, który dzieli się swoją wiedzą również jako eduaktor leśny. Pan Jerzy, zapoznał uczestników spotkania z ofertą edukacyjną nadleśnictwa. 
Następnie wszyscy uczestnicy spotkania zajęli  się tematami dotyczącymi zagrożeń w lesie oraz sposobami  ich unikania. Najważniejszym tematem,  jednak była ochrona przeciwpożarowa lasów i nie tylko.  Edukator wykorzystał przygotowaną  prezentację, która zachęciła wszystkich do  dyskusji.
Na spotkaniu były sprawy nie tylko poważane, ale i miłe. Wyposażenie sali edukacyjnej, każdego gościa zaprasza do gier, układanek, rozpoznawania flory i fauny w tym rozpoznawania ich odgłosów oraz wielu innych niespodzianek z których  skorzystali uczestnicy spotkania.
Zajęcia prowadził: Jerzy Jaworski


O ZWIERZĘTACH W ŚWIETLICY ŚRODOWISKOWEJ

Wakacyjny okres, mimo to dzieci spotykają się z edukatorem leśnym, by miło i ciekawie spędzić wolny czas. Spotkanie poświęcone było leśnym przyjaciołom.

16 lipca br. w Świetlicy Środowiskowej w Wojanowie odbyło się spotkanie z edukatorem leśnym. Uczestnicy zajęć wykonywali pieczątki z tropami różnych zwierząt i ptaków,  zamieszkujących polskie lasy,  słuchając przy tym informacji i ciekawostek. Pogadanka szybko przerodziła się w ciekawą dyskusję. Zainteresowanie uczestników spotkania wzbudziły informacje o sposobach radzenia sobie przez zwierzęta leśne z uciążliwymi owadami (komarami, muchami i meszkami).  Pytania dotyczyły możliwości, jakie mogą mieć ludzie, którzy idą do lasu i o sposobach radzenia sobie,  ze skutkami niektórych ukąszeń i drobnych kontuzji.
Zajęcia prowadziła: Bogumiła Chabowska Dąbek


KWIATOWE MANDALE W „POZIOMCE”

Letnie zajęcia z darami natury. Czy z roślin można ułożyć mandale? Co to są mandale? Zastawiały się przedszkolaki z jeleniogórskiej „Poziomki”.

16 lipca br., w upalny i słoneczny dzień dzieci z Niepublicznego Oddziału Przedszkolnego „Poziomka" w Jeleniej Górze uczestniczyły w spotkaniu z edukatorem leśnym i zajęciach przyrodniczych. Na spotkanie pan Bogusia przyniosła kwiaty różnych roślin łąkowych, leśnych i ogrodowych w różnych kolorach i kształtach. Przedszkolaki uczyły się rozpoznawać rośliny po kwiatach oraz poznawały różne kwiatostany. Poznały również  duże, miękkie, puszyste, srebrzyste liście dziewanny panieńskiej. Drugą część zajęć stanowiło tworzenie kompozycji z przyniesionych kwiatów. Dzieci otrzymały kartki papieru i układały na zaznaczonym okręgu kwiaty tworząc mandale.

Mandala, to rysunek na planie koła, technika plastyczna stosowana w pracy zarówno
z dziećmi, jak i dorosłymi. Mandala wywodzi się z tradycji hinduskiej, a jej nazwa oznacza "koło życia, cały świat, święty krąg". Koło uważane jest za symbol harmonii i doskonałości

Zajęcia prowadziła: Bogumiła Chabowska Dąbek


FESTYN W ZESPOLE SZKÓŁ i PLACÓWEK SPECJALNYCH

Dzień sportu połączony z obchodami Dnia Dziecka. Upał nie przeszkadzała w zabawie i radości dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych przy ulicy Grottgera w Jeleniej Górze.

Niestety,  przedstawiciele Nadleśnictwa nie mogli wziąć udziału w festynie  w Zespole Szkół i Placówek Specjalnych w Jeleniej Górze, z powodu innych spotkań zaplanowanych w tym dniu. Dzięki zaangażowaniu nauczycielki,  Pani Marty Tylickiej  wspólnie wsparliśmy organizatorów w organizacji zabaw i konkursów, między innym poprzez wypożyczenie  ścieżki bosych stóp, puzzli, gier zręcznościowych, kolorowanek i zagadek. Wspólnymi siłami, mimo nieobecności leśników udało się zainteresować dzieci i młodzież ciekawostkami z branży leśnej.


KOLONIŚCI Z WARSZAWY W KARKONOSZACH

Wakacje, wyjazdy, zmiany miejsca, otoczenia i ciekawostki z lasu. Koloniści z Warszawy na wypoczynku w górach pogłębiają wiedzę o przyrodzie oraz o zachowaniu człowieka w środowisku naturalnym.

2 lipca br. z kolonistami  z Warszawy – z Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, spotkała się edukatorka leśna,  pani Bogumiła,  w Ośrodku „Zielone Wzgórze" w Michałowicach.
Uczestnicy spotkania wysłuchali informacji o leśnych roślinach i zwierzętach, o zagrożeniach stwarzanych przyrodzie przez ludzi, a przede wszystkim o śmieciach i odpadach oraz o możliwości sortowania i recyklingu, o tegorocznym jubileuszu Lasów Państwowych i strukturach Lasów. Pogadanka przerodziła się w rozmowę – koloniści zdawali pytania, na które Pani Bogumiła udzielała odpowiedzi. Uczestnicy spotkania pytali o:

  • kleszcze - w jaki,  sposób przenoszą choroby i dla czego nie żerują na płazach i gadach,
  • komary – w jaki,  sposób rozmnażają się i dlaczego jest ich tak dużo,
  • barszczu Sosnowskiego, którego duże kwiatostany na wysokich łodygach wyglądają pięknie, lecz są bardzo niebezpieczne i to nie tylko kwiaty, ale również całe rośliny.

Była również mowa o pochodzeniu tej rośliny i o innych roślinach z rodziny baldaszkowatych, do której należą między innymi: koper, marchew, lubczyk, podagrycznik. Nie zabrakło tematów o leśnych roślinach, które są trujące – najbardziej widoczna w okresie letnim, to naparstnica purpurowa – roślina chroniona i lecznicza oraz o tym, że na oparzenie pokrzywą pomaga posmarowanie miejsca liściem szczawiu kobylaka, zwanego końskim, a na ogryzienia owadów lub drobne otarcia skóry pomaga przyłożenie liści babki zwyczajnej lub lancetowatej. Dla rozluźnienia umysłów po dużej dawce wiedzy koloniści  układali puzzle przedstawiające wizerunki różnych zwierząt leśnych i ptaków. 

Zajęcia prowadziła: Bogumiła Chabowska Dąbek